621-0010R
Availability: In Stock
Availability: In Stock
Analog Output Module
The model 621-0010-AR 4-20 mA Analog Output Module converts digital values presented by a Logic Manager processor to an equivalent analog voltage and current, enabling control of motor speed, valve positions, or other devices requiring an analog signal as a control input. There are four output channels per module and channel is individually selectable. The model 621-0010-AR module is physically and electrically identical to the model 621-0010-VR Analog Output module. The difference is the factory calibration of the module. The model 621-0010-AR module is calibrated for 4 to 20 mA operation, while the model 621-0010-VR module is calibrated for 0-10 Vdc operation.
Table below illustrates the ranges and the output voltages associated with sample signals. The first two ranges in the table are bipolar outputs. The current output will not function with these bipolar outputs. It functions only with the third range, 0 to +10 Vdc (4 to 20 mA), which is unipolar.
621-0010 Discrete to Analog Conversion
RangeOutput Voltage
(per analog signal)
-5 to +5 Vdc-50+5
-10 to +10 Vdc-100+10
0 to +10 Vdc0+5+10
4 to 20 mA+4+12+20